a) What is the length of a simple pendulum that oscillates with a period of 2.6
ID: 2294228 • Letter: A
Question
a) What is the length of a simple pendulum that oscillates with a period of 2.6 s on Earth, where the acceleration due to gravity is 9.80 m/s2, and on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.70 m/s2?
Le=? m
Lm=? m
(b) What mass would you need to suspend from a spring with a force constant of 20 N/m in order for the mass-spring system to oscillate with a period of 2.6 s on Earth, where the acceleration due to gravity is 9.80 m/s2, and on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.70 m/s2?
Me=? kg
Mm=? kg
Explanation / Answer
a) T = 2 pi sqrt(L/g)
T2/T1 = sqrt(g1/g2)
T2 = 2.6*sqrt(9.81/3.7)= 4.23 s
b) T = 2 pi sqrt(k/m)
on earth
2.6 = 2*pi*sqrt(20/m)
m=116.8 kg
independent of g
so mmars = 116.8 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.