Consider the track shown in the Figure. The section AB is one quarter of a circl
ID: 2294596 • Letter: C
Question
Consider the track shown in the Figure. The section AB is one quarter of a circle of radius 2.00 m and is frictionless. B to C is a horizontal surface 3.50 m long with a coefficient of kinetic friction ?k = 0.250. The section CD under the spring is frictionless. A block of mass 1.00 kg is released from rest at A. After sliding on the track, it compresses the spring by 0.220 m before rebounding. Calculate the following:
(a) The velocity of the block at point B.
(b) the thermal energy produced as the block slides from B to C;
(c) the velocity of the block at point C;
(d) the stiffness constant k for the spring.
Explanation / Answer
a) 0.5*m*VB^2 = m*g*h
==> VB = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*2)
= 6.26 m/s
b) workdone by friction = thermal enrgy produced
= mue_k*m*g*BC
= 0.25*1*9.8*3.5
= 8.575 J
c) a = -mue*g = -0.25*9.8 = -2.45 m/s^2
VC^2 - VB^2 = 2*a*BC
VC = sqrt(VB^2 + 2*a*BC)
= sqrt(6.26^2 - 2*2.45*3.5)
= 4.694 m/s
d) 0.5*k*x^2 = 0.5*m*VC^2
k = m*VC^2/x^2
= 1*4.694^2/0.22^2
= 455.24 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.