Two long, straight wires cross each other perpendicularly as shown in the figure
ID: 2295975 • Letter: T
Question
Two long, straight wires cross each other perpendicularly as shown in the figure below (let I1 = 2.50 A, and I2 = 4.50 A). The wires are thin so that they are effectively in the same plane but do not touch. Find the magnetic field at a point 27.5 cm above the point of intersection of the wires along the z axis; that is, 27.5 cm out of the page, toward you. (Take the positive x direction to be the right.)
magnitudeYour response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ?T direction
The correct answer is not zero.
Explanation / Answer
Magnetic field due to Wire1= 0.000001818 = 1.818x10^-6 T in positive X direction
Magnetic field due to Wire2= 0.000003272 = 3.272x10^-6 T in positive Y direction
net magnetic field = 0.000001818 i + 0.000003272 j
Magnitude of magnetic field = 14.01x10^-12 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.