A transformer connected to a 125 V (rms) ac line is to supply 12000 V (rms) for
ID: 2296731 • Letter: A
Question
A transformer connected to a 125 V (rms) ac line is to supply 12000 V (rms) for a neon sign. To reduce shock hazard, a fuse is to be inserted in the primary circuit; the fuse is to blow when the rms current in the secondary circuit exceeds 5.00 mA. (a) What is the ratio of secondary to primary turns of the transformer?(secondary/primary)
(b) What power must be supplied to the transformer when the rms secondary current is 5.00 mA?
W
(c) What current rating should the fuse in the primary circuit have?
A
(a) What is the ratio of secondary to primary turns of the transformer?
(secondary/primary)
(b) What power must be supplied to the transformer when the rms secondary current is 5.00 mA?
W
(c) What current rating should the fuse in the primary circuit have?
A
Explanation / Answer
a)
Ns = no. of turns in the secondary coil
Np = no. of turns in the primary coil
Vs = voltage in the secondary coil
Vp = voltage in the primary coil
Is = current in the secondary coil
Ip = current in the primary coil
Ns / Np
= Vs / Vp
= 12000 / 125
= 96 (3 s.f)
b)
Power
= VI
= 12000 x (5 x 10^-3)
= 60 W
c)
Ip / Is = Vs / Vp
Ip
= Vs x Is / Vp
= 12000 x (5 x 10^-3) x 125
= 7500 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.