A. If a 3.2 millifarad capacitor with an initial charge of 0.248 Coulombs is pla
ID: 2296841 • Letter: A
Question
A. If a 3.2 millifarad capacitor with an initial charge of 0.248 Coulombs is placed into a circuit with a 500. ohm resistor, what will be the charge remaining on the capacitor after 2.5 seconds? (there is no power supply in this circuit)
B. A generator consists of one thousand loops of wire, each enclosing an area 90.cm^2, rotating 50. times per second in a uniform field of 0.15T. Write the EQUATION of the instantaneous voltage output as a function of time. Determine the value of effectvie output voltage (Erms)
C. Two long parallel wires carry currents of 20. A and 5.0 A in opposite directions. The wires are separated by 20. cm. What is the magnetic field midway between the two wires?
Please show all work, equations, and/or diagrams to get full points
Explanation / Answer
apply the dischargeng eqn for charge in RC ckt as Q = Qoe^-t/RC
so Q = -.248 * e^(-2.5/(500*0.0032)
Q = 0.0519 C
b. induced emf e = NABW
emf e = 1000 * 90 *10^-4 * 0.15 * 50 * 2pi
e = 423.9 Volts
c. Bnet at centre = u0i/2piR + u0i/2piR
Bnet = u0i/piR
Bnet = 4pi*10^-7 (20+5)/3.14* 0.1)
Bnet = 1*10^-4 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.