A hoop of mass 1.2 kg and radius 75 cm has a string wrapped around its circumfer
ID: 2297257 • Letter: A
Question
A hoop of mass 1.2 kg and radius 75 cm has a string wrapped around its circumference and lies flat on a horizontal frictionless table. The string is pulled with a constant force 3 N. How far does the center of the hoop travel in 1 s? Answer in units of m A hoop of mass 1.2 kg and radius 75 cm has a string wrapped around its circumference and lies flat on a horizontal frictionless table. The string is pulled with a constant force 3 N. How far does the center of the hoop travel in 1 s? Answer in units of mExplanation / Answer
the string generates a torque on the hoop
the torque = Force x R where R is the radius of the hoop
torque = I alpha where I is the moment of inertia of the hoop and alpha is the angular accel
the moment of inertia of a hoop is MR^2 so we have
torque = FR= MR^2 alpha
or F=MR alpha
so alpha = F/MR = 3N/1.2kgx0.75m = 3N/0.9 kgm = 3.33rad/s/s
we get ang vel w, from w = alpha t = 3.33 rad/s/s x 1x =3.33 rad/s
the linear accelerations, a, is given by a=alpha R =3.33*0.75=2.4975 m/s/s
we recall from basic kinematics that an accelerating object will travel a distance:
dist = 1/2 at^2 = 1/2(2.4975m/s/s)(1s)^2=1.248m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.