A slit of width 44 u m, in an opaque sheet is illuminated by monochromatic light
ID: 2297344 • Letter: A
Question
A slit of width 44um, in an opaque sheet is illuminated by monochromatic light. The light emerging from the slit then falls on a screen located a distance of L=1.5m.
A.) Let the wavelength of light be 647nm. What is the distance on the screen between the most intense maximum and the nearest minimum in the pattern of emerging light, in mm? (note units)
B.) Now the single slit is replaced by a pair of very narrow parallel slits separated by d=43um. A laser with a wavelength 626nm is used. What is the distance on the screen between two neighboring maxima in the emerging light pattern, in nm? (note units)
Explanation / Answer
A) fringe width , beta = lamda*D/(d)
distance between minima and maxima = lamda*D/(2*d)
= 647*10^-9*1.5/(2*44*10^-6)
= 11.03*10^-3 m
= 11.03 mm
B) fringe width, beta = lamda*D/(d)
= 626*10^-9*1.5/(43*10^-6)
= 21.84*10^-3 m
= 21.84 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.