A quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction t
ID: 229760 • Letter: A
Question
A quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 9.62 gram sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl (ag) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb"3. The Sb3 (aa) is completely oxidized by 43.7 mL of a 0.1250 M solution of KBrO3. Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore. 2. The unbalanced equation for the reaction is: Bro,- (ag) + Sb+3 (ag) Br (ag) + Sb+5 (ag)Explanation / Answer
The balanced reaction is given as :
BrO3- + Sb3+ + 6H+ = 3Sb5+ + Br- + 3H2O
Number of mol of KBrO3 = 0.1250 x 0.0437 = 0.00546 mol
So the number of mol of antimony present will also be 0.00546 mol
Amount of antimony in sample = 0.00546 x molar mass
= 0.00546 x 121.76
= 0.665 grams
Percentage in ore = ( 0.665 / 9.62) x 100
= 6.91 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.