A small block on a frictionless, horizontal surface has a mass of 0.0280 kg. It
ID: 2297961 • Letter: A
Question
A small block on a frictionless, horizontal surface has a mass of 0.0280 kg. It is attached to a massless cord passing through a hole in the surface (see figure below). The block is originally revolving at a distance of 0.400 m from the hole with an angular speed of 1.80 rad/s. The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.200 m. Model the block as a particle.
(b) What is the new angular speed?
_____rad/s
(c) Find the change in kinetic energy of the block.
______L
(d) How much work was done in pulling the cord?
________J
Explanation / Answer
1. r1^2w1= r2^2w2 :
w2= r1^2w1/r2^2 :
w2= 5.4rad/s
2. change in kinetic energy = 1/2*m(V1^2-V2^2) = 1/2 * m( r1w1)^2 - 1/2*m(r2w2)^2 = m( 0.5184-1.1664) = 0.009072 = 0.01 J
3. work done by pulling the cord = change in kinetic energy = 0.01J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.