A) You observe someone pulling a block of mass 51 kg across a low-friction surfa
ID: 2298227 • Letter: A
Question
A) You observe someone pulling a block of mass 51 kg across a low-friction surface. While they pull a distance of 3.5 m in the direction of motion, the speed of the block changes from 4.1 m/s to 6.8 m/s.
Calculate the magnitude of the force exerted by the person on the block.
B) What was the change in internal energy (chemical plus thermal) of the person pulling the block?
B) What was the change in internal energy (chemical plus thermal) of the person pulling the block? A) You observe someone pulling a block of mass 51 kg across a low-friction surface. While they pull a distance of 3.5 m in the direction of motion, the speed of the block changes from 4.1 m/s to 6.8 m/s.
Calculate the magnitude of the force exerted by the person on the block.
Explanation / Answer
a) W = dKE
F d = 1/2 m ( vf^2 - vi^2)
F*3.5 = 0.5*51*(6.8^2 - 4.1^2)
F=214.4 J
b) dU erson = -214.4*3.5=-750.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.