A clarinet is an instrument which acts like an \"open-closed\" tube. Suppose you
ID: 2298430 • Letter: A
Question
A clarinet is an instrument which acts like an "open-closed" tube. Suppose you play a note which is the fundamental of the instrument (with all holes closed) which is at 220 Hz. What is the frequency of the next harmonic you can play?
If the second harmonic of a guitar string is at a frequency of 470 Hz, what is the frequency of the fifth harmonic?
A stereo is playing music with an output of 80 dB. If the volume is turned up so that the output intensity is 10000 times greater, what will be the new intensity level?
Explanation / Answer
Part 1)
In that kind of tube, the standing wavelength of the fundamental is 4 times the tube length
Using v = f(wavelength)
343 = 220(wavelength)
wavelength = 1.559, so tube length = .390 m
The next harmonic is when 3/4 of a wave are in the tube.
The .75(wavelength) = .390
wavelength = .520 m
Then v = f(wavelength)
343 = f(.520)
f = 660 Hz
Part 2)
If the second is at 470, the first is half that which is 235
The 5th is five times the first = 235(5) = 1175 Hz
Part 3)
Start with B = 10log I/Io
80 = 10log(I/1 X 10-12)
I = .0001
The new intensity = (.0001)(10000) = 1
The new level is 10 log (1/1 X 10-12)
B = 120 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.