1.) A 7.50-kg object is hung from the bottom end of a vertical spring fastened t
ID: 2299400 • Letter: 1
Question
1.)
A 7.50-kg object is hung from the bottom end of a vertical spring fastened to an overhead beam. The object is set into vertical oscillations having a period of 2.70 s. Find the force constant of the spring.
___________________ N/m
2.)
A 240 g block is attached to a horizontal spring and executes simple harmonic motion with a period of 0.350 s. If the total energy of the system is 3.00 J.
(a) Find the force constant of the spring
______________ N/m
(b) Find the amplitude of the motion.
_______________ m
Explanation / Answer
1) T = 2pi*sqrt(m/k)
=> 2.7 = 2pi*sqrt(7.5/k)
=> k = 40.62 N/m^2
2) 0.35 = 2pi*sqrt(0.24/k)
=> k = 77.35 N/m^2
0.5*77.35*A^2 = 3
=> A = 0.2785 m = 27.85 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.