Jesse is planning to get back at his girlfriend for overacting when he was simpl
ID: 2299982 • Letter: J
Question
Jesse is planning to get back at his girlfriend for overacting when he was simply talking to a female friend of his. Kayoko convinved him that the best way tog er revenge is the , by throwing a pie in her face. (Although not as painful as an apple, it will get all in her hair.) Jesse plans to throw the pie from the second story parking lot (20 m up) while she's waiting at the light to cross the street. If Jesse thro, hows the pie at an angle of 50 degrees below the horizontal with a speed of 5 m/s, and his girlfriend is 1.5 m tall, how far from the base of the parking structure should his girlfriend be to hit her in the face with the pie?
Explanation / Answer
vertical height =18.5 m
Vertical speed =5sin50 =3.83 m/s
18.5 =3.83t+1/2*9.8t2 =3.83t+4.9t2
=>t=[-3.83+(3.832-4*4.9*-18.5)]/9.8 =1.6 s
Horizontal speed =5cos50 =3.2 m/s
Distanc3 =3.2*1.6=5.1m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.