Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a.) Find the period of oscillation of the circuit. b.) Find the maximum energy o

ID: 2300193 • Letter: A

Question

a.) Find the period of oscillation of the circuit.
b.) Find the maximum energy of the circuit.

3.) An electric motor operating at an rms voltage of 220 V, draws an rms current of 3.00 A. It has resistance R = 24.0 Ohms and inductive reactance equal to zero. What is its capacitive reactance?

4.) A generator supplies 100 V to a transformer's primary coil, which has 50 turns. If the secondary has 500 turns, what is the secondary voltage?

5.) In a radio wave the electric field maximum component is 4.00 V/m. Determine the Bmax and the intensity of the traveling wave.

Explanation / Answer

2)

a) T = 2*pi*sqrt(L*c)

= 2*pi*sqrt(0.01*25*10^-6)

= 3.142*10^-3 s

b) Umax = 0.5*C*Vmax^2 = 0.5*25*10^-6*156^2 = 0.3042 J

3) impedance, z = sqrt( R^2 + XC^2)

i = V/z

z = v/i

sqrt(R^2+XC^2) = 220/3

24^2 + XC^2 = (220/3)^2

XC = sqrt((220/3)^2 - 24^2)

= 69.3 ohms

4) V2/V1 = N2/N1

V2 = V1*(N2/N1)

= 100*(500/50)

= 1000 volts

5) Bmax = Emax/c = 4/3*10^8 = 1.333*10^-8 T

6) XL = 2*pi*f*L

unit of f is s^-1

and unit of L is V*s/A

so s^-1*v*s/A = V/A = ohms