To determine the iron concentration in a California Burgundy wine, a 10-ml aliqu
ID: 230048 • Letter: T
Question
To determine the iron concentration in a California Burgundy wine, a 10-ml aliquot of the wine was added to each of four 50ml beakers. To the first beaker was added 10ml of water. To the second beaker was added 10ml of 4ppm Fe2; 10ml of 8ppm Fe? was added to the third; and 10ml of 12ppm Fe? was added to the fourth. If the measured absorbances were 0.028, 0.045, 0.063, and 0.077, what was the concentration of iron in the original wine? Briefly describe how a monochromator separates light into its component wavelengths. (Hint: it may be helpful to show an equation.) . 5. I want to isolate the 600 nanometer (nm) line from polychromatic light (400nm-800nm) using a blazed diffraction grating. The angle of incidence of the polychromatic relative to the grating normal is 40 degrees, and the angle of diffraction for the 600nm line 30 degrees. What is the distance between adjacent groves in the blazed grating necessary to achieve the desired result? (10pts) What is higher order diffraction? How does one go about eliminating higher order diffraction in a spectrometer? 6. 7. Consider a diffraction grating. which serves as the monochromator for a Spec 20.Explanation / Answer
3) Use the dilution equation to find the concentrations of the added Fe2+ standard in the 50 mL beakers. The dilution equation is
C1*V1 = C2*V2
where C1 = concentration of stock Fe2+ added in ppm; V1 = volume of stock Fe2+ added = 10 mL; V2 = final volume of the solutions = 50 mL and C2 = concentration of the added Fe2+ in the final solution. Therefore,
C2 = C1*V1/V2
Prepare the following table.
Solution
Concentration of added Fe2+ standard in the final solution
C2 = C1*V1/C2 (ppm)
Absorbance of the solution
1
0*(10)/(50) = 0
0.028
2
(4)*(10)/(50) = 0.8
0.045
3
(8)*(10)/(50) = 1.6
0.063
4
(12)*(10)/(50) = 2.4
0.077
Plot absorbance vs concentration of the added Fe2+ standard.
Plot of absorbance vs concentration for standard Fe2+ added
Use the regression equation to determine the concentration of Fe2+ in the original wine sample. The original sample produced negligible absorbance; hence put y = 0 in the regression equation and obtain
0 = 0.0041x + 0.0285
====> -0.0041x = 0.0285
====> x = -0.0285/0.0041 = -6.9512 -6.9
The concentration of Fe2+ in the original wine sample cannot be negative; hence, the concentration in the 50 mL diluted sample is 6.9 ppm.
We took 10 mL sample and diluted to 50 mL; hence, the concentration of Fe2+ in the original wine sample = (6.9 ppm)*(50 mL/10 mL) = 34.5 ppm (ans).
Solution
Concentration of added Fe2+ standard in the final solution
C2 = C1*V1/C2 (ppm)
Absorbance of the solution
1
0*(10)/(50) = 0
0.028
2
(4)*(10)/(50) = 0.8
0.045
3
(8)*(10)/(50) = 1.6
0.063
4
(12)*(10)/(50) = 2.4
0.077
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.