Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ultrasonic tape measure uses frequencies above 20 MHz to determine dimensions

ID: 2300551 • Letter: A

Question

An ultrasonic tape measure uses frequencies above 20 MHz to determine dimensions of structures such as buildings. It does so by emitting a pulse of ultrasound into air and then measuring the time interval for an echo to return from a reflecting surface whose distance away is to be measured. The distance is displayed as a digital read-out. A tape measure emits a pulse of ultrasound with a frequency of 24.0 MHz.

(a) What is the distance to an object from which the echo pulse returns after 24 ms when the air temperature is 26

Explanation / Answer

First, find the speed of sound at 26C

v = 331.3 + .606 * T
T is in deg C
v = 331.3 + .606 * 26
v = 347 m/s

Ref: http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_so...

a. Find Distance:
2d = v*t
d = 1/2 (347 m/s) ( 24 ms)
d = 4.16m

b. duration of pulse

t = 10 * 1/f
t = 10/ 24x10^6 Hz
t = 4.167 x10^-7 sec

c. spatial length of pulse
d = v * t
d = 347 m/s * 4.167x10^-7 sec
d = 1.446 x 10^-4 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote