Two loudspeakers, 5.0m apart and facing each other, play identical sounds of the
ID: 2300623 • Letter: T
Question
Two loudspeakers, 5.0m apart and facing each other, play identical sounds of the same frequency. You stand halfway between them, where there is a maximum of sound intensity. Moving from this point toward one of the speakers, you encounter a minimum of sound intensity when you have moved 0.30m.
Part A
What is the frequency of the sound?
Express your answer using two significant figures in Hz.
PREVIOUS INCORRECT ANSWERS USED: 686 690 570 Hz
Part B
If the frequency is then increased while you remain 0.30m from the center, what is the first frequency for which that location will be a maximum of sound intensity?
Express your answer using two significant figures in Hz.
PREVIOUS INCORRECT ANSWERS USED: 1372, 1400 Hz
Explanation / Answer
Calculates the speed of sound 340 m / s as if.
(a) L1+L2= 5m
Ld= |L1-L2|= (2.5+0.3)-(2.5-0.3)=0.6m
Ld=?/2
?=2Ld =2*0.6= 1.2m
f=v/? =340/1.2= 283.33[Hz]
(b) 0.6=?
f=v/? = 340/0.6=566.6[Hz]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.