On your first trip to Planet X you happen to take along a 290g mass, a 40-cm-lon
ID: 2301293 • Letter: O
Question
On your first trip to Planet X you happen to take along a 290g mass, a 40-cm-long spring, a meter stick, and a stopwatch. You're curious about the free-fall acceleration on Planet X, where ordinary tasks seem easier than on earth, but you can't find this information in your Visitor's Guide. One night you suspend the spring from the ceiling in your room and hang the mass from it. You find that the mass stretches the spring by 28.3cm . You then pull the mass down 5.70cm and release it. With the stopwatch you find that 9 oscillations take 19.0s .
Can you now satisfy your curiosity?
Explanation / Answer
let spring constant =k
then force=k*x=weight of the mass
so k*28.3=290*g...(1)
now period of oscilation:
2*pi*sqrt(m/k)=19/9
k=2568.83
so g=250.68 cm/s^2=2.5068 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.