A meterstick (L = 1 m) has a mass of m = 0.168 kg. Initially it hangs from two s
ID: 2301799 • Letter: A
Question
A meterstick (L = 1 m) has a mass of m = 0.168 kg. Initially it hangs from two short strings: one at the 25 cm mark and one at the 75 cm mark.
1)
What is the tension in the left string?
N
You currently have 2 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 8 more submissions for this question.
Your submissions:
Computed value:
.8232
Submitted:
Saturday, April 12 at 6:02 PM
Feedback:
Correct!
Computed value:
1.6464
Submitted:
Saturday, April 12 at 6:01 PM
Feedback:
Be careful, there are two strings holding up the weight of the meterstick. Use Newton's Second Law.
2)
Now the right string is cut! What is the initial angular acceleration of the meterstick about its pivot point? (You may assume the rod pivots about the left string, and the string remains vertical)
rad/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Your submissions:
3)
What is the tension in the left string right after the right string is cut?
N
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Your submissions:
4)
After the right string is cut, the meterstick swings down to where it is vertical for an instant before it swings back up in the other direction.
What is the angular speed when the meterstick is vertical?
rad/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Your submissions:
5)
What is the acceleration of the center of mass of the meterstick when it is vertical?
m/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
Your submissions:
6)
What is the tension in the string when the meterstick is vertical?
N
Explanation / Answer
1) torque about right end = 0
TL*75 = M*g*50
Tl = (0.168*9.8*50)/75 = 1.0976 N
2) M*g*25 = I*alfa = ( (1/12)*M*L^2 + M*0.25^2 )*alfa
9.8*0.25 = ((1/12)*1 + 0.25^2)*alfa
alfa = 16.8 rad/s^2
3) TL = M*g = 0.168*9.8 = 1.6464 N
4) TE1 = M*g*.25
TE2 = 0.5*I*W^2
TE2 = TE1
0.5*I*W^2 = M*g*.25
W = 2.37 rad/s
5) a = r*W^2 = 0.75*2.37^2 = 4.21268 m/s^2
6) T = Mg + mrw^2 = 1.6464 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.