A 120g ball moving to the right at 4.5m/s catches up and collides with a 400g ba
ID: 2301934 • Letter: A
Question
A 120g ball moving to the right at 4.5m/s catches up and collides with a 400g ball that is moving to the right at 1.0m/s .
A) If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120g ball after the collision?
B) If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 ball after the collision?
C) If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 400g ball after the collision?
D) If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 400g ball after the collision?
-To the left -To the rightExplanation / Answer
1/m1v^2 = 1/m2v1^2 + 1/2m2v2^2
1/2*.12*(4.5)^2 = 1/2*.4v1^2 + 1/2*.12*v2^2
1.215 = .2v1^2 + .06v2^2
Also,
conservation of momentum
.12*4.5 = .4v1 + .12v2
v2 = (.54 - .4v1)/.12 = 4.5 - 3.33v1
=> 1.215 = .2v1^2 + .06(4.5 - 3.33v1)^2
v1 = .16m/s
v2 = 4m/s (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.