You are standing in front of a lens that projects an image of you onto a wall 3.
ID: 2301981 • Letter: Y
Question
You are standing in front of a lens that projects an image of you onto a wall 3.00m on the other side of the lens. This image is three times your height.
Part A
How far are you from the lens?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the focal length of the lens?
You are standing in front of a lens that projects an image of you onto a wall 3.00m on the other side of the lens. This image is three times your height.
Part A
How far are you from the lens?
s = mSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the focal length of the lens?
f = mExplanation / Answer
Solution )
hi/ho = -v/u
3h/h = -3/u
u = -1m
Therefore I am 1 m from the lens.
b) 1/f = 1/u + 1/v
1/f = 1/1 + 1/3
1/f = 1+1/3 =4/3
f= 3/4
Therefore focal length = 0.75m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.