Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tarzan spies a 37kg chimpanzee in severe danger, so he swings to the rescue. He

ID: 2302261 • Letter: T

Question

Tarzan spies a 37kg chimpanzee in severe danger, so he swings to the rescue. He adjusts his strong, but very light, vine so that he will first come to rest 3.6s after beginning his swing, at which time his vine makes a 12? angle with the vertical.

How long is Tarzan's vine, assuming that he swings at the bottom end of it?

What are the frequency of Tarzan's swing?

What are the amplitude (in degrees) of Tarzan's swing?

Just as he passes through the lowest point in his swing, Tarzan nabs the chimp from the ground and sweeps him out of the jaws of danger. If Tarzan's mass is 72kg , find the frequency of the swing with Tarzan holding onto the grateful chimp.

If Tarzan's mass is 72kg , find the amplitude (in degrees) of the swing with Tarzan holding onto the grateful chimp.




Explanation / Answer

T/2=3.8

T=7.6

for pendulumT=2*pi*root(L/g)

7.6=2*pi*sqrt(L/9.8)

1)L=14.33m

2)frequency=1/T=1/7.6=0.131Hz

3)amplitude=12 degree

4)frequency is independent of mass so it is same=0.131Hz

5)momentum at bottom=72*sqrt(2*9.8*14.33*(1-cos 12))=178.37kgm/s2

momentum is conserved so

new velocity=178.37/(72+40)=1.592m/s

let the new amplitude be x degree

then

2*9.8*14.33*(1-cos x)=1.592^2

x=7.7 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote