A 7 m board of mass 9 kg is hinged at one end, with a 72 kg block resting on the
ID: 2302591 • Letter: A
Question
A 7 m board of mass 9 kg is hinged at one end, with a 72 kg block resting on the board 222 cm from the hinges.
A force ~F is applied vertically at the other end to lift the board.
A) Find the magnitude of the force needed to hold the board stationary at at angle of eleva-
tion of 35. Assume the block is a point particle. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .
Answer in units of N
B) Find the force exerted by the hinge at this angle.
Answer in units of N
C) Find the magnitude of the force ~F if ~F is exerted perpendicular to the board when the
angle of elevation of the board is 35. Answer in units of N
D) Find the force exerted by the hinge if ~Fis exerted perpendicular to the board when the
angle of elevation of the board is 35. Answer in units of N
Explanation / Answer
A)
let F is the force on other end
net torque about hinge is zero.
3.5*9**9.81*sin(55) + 72*9.81*2.22*sin(55) - F*7*sin(35) = 0
F = (3.5*9**9.81*sin(55) + 72*9.812.22*sin(55))/(7*sin(35))
= 382.96 N
B) Fnety = 0
Fh - 9*9.81 - 72*9.81 +F = 0
Fh = (9*9.81+72*9.81)-381.96
= 412.65 N
C)
3.5*9**9.81*sin(55) + 72*9.81*2.22*sin(55) - F*7*sin(90) = 0
F = (3.5*9**9.81*sin(55) + 72*9.812.22*sin(55))/(7)
= 219.66 N
d)
B) Fnety = 0
Fhy - 9*9.81 - 72*9.81 +F*cos(35) = 0
Fhy = (9*9.81+72*9.81)-219.66*cos(35)
= 614.68 N
Fhx = F*sin(35)
= 219.66*sin(35)
= 126 N
Fh = sqrt(Fhx^2+Fhy^2) = 652.74 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.