A block with mass m =6.2 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 2304188 • Letter: A
Question
A block with mass m =6.2 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.22 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.6 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
What is the spring constant of the spring? 276.52 N/m
What is the oscillation frequency? 1.063? Hz
a.) After t = 0.33 s what is the speed of the block?
b.) What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
c.) At t = 0.33 s what is the magnitude of the net force on the block?
d.) Where is the potential energy of the system the greatest?
Explanation / Answer
A) angular frequency w = 2pi*f = 6.28*1.063 = 6.679 rad/s
from given data V= wA
A = 4.6/6.679 = 0.689 m
from x = A sinwt
v = wA cos(wt)
at t =0.33 sec
v = (6.679)0.689*cos(6.679*0.33) = 2.72 m/s
-------------------------
B)
max acceleration, a = -w^2*A = 30.735 m/s^2
------------------------
C)
at t=0.33 sec
position x = 0.22 m
acceleration a = -w^2*x = 9.81 m/s^2
force F = ma = 6.2*(9.81) = 60.84 N
D)
potential energy =0.5*kA^2 = 0.5*276.52*0.689^2 = 65.63 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.