Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The famous motorbike artist Evel Knievel enjoys jumping. He departs from an incl

ID: 2304200 • Letter: T

Question

The famous motorbike artist Evel Knievel enjoys jumping. He departs from an inclined plane witha velocity of 100 km/h and no rotation. He wants to try a summersault while he is airborne within 2 s. Based on the conservation of angular momentum, he will start to rotate if his wheels' rotation is slowed down. His wheels are hollow cylinders with a radius of 0.4 m and a mass of 10 kg. The inertia of the bike and him is 200 kgm2. Calculate, how much the wheels' rotation has to be modified in order to make a full rotation of the bike during 2 s. Let's assume the angular velocity can be changed within 0.1 s Which angular acceleration does that correspond to?

Explanation / Answer

given
u = 100 km/h

radius of wheel, r = 0.4 m
holoow cylinders
m = 10 kg
I1 = 200 kg m^2

now, for one complete rotation in 2 s
w = 0 +alpha*t
and
2*pi = 0.5*alpha*t^2

2*pi = 0.5*w*t
t = 2 s
2*pi = 0.5*w*2
w = 2*pi rad/s

now,
u = 100 km/hr = 27.7778 m/s
angular speed of wheels W = u/r = 69.4445 rad/s

final angular speed = W'
form conservation of angular momentum
2*mr^2*W = 2**mr^2*W' + I1*w
hence
W' = -323.25408 rad/s
hence the angular speed of the wheels has to be changed by 69.445 - - 323.2504 = 392.698 rad/s

angular acceleration of the tyres = 392.698/0.1 = 3926.98 rad/s/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote