Having aced your introductory physics course, you are hired as a summer intern a
ID: 2304226 • Letter: H
Question
Having aced your introductory physics course, you are hired as a summer intern at NASA. You are sent as part of a team to explore the possibility of mining iron from a small, airless spherical asteroid with a radius of 502 km and a surface acceleration of 3.1 m/sec2.
1)
What is the mass of the asteroid?
kg
2)
What is the minimum vertical velocity you could give a 4 kg rock from the surface of this asteroid so that it continues to move upwards forever (i.e. it would never return to the surface)?
m/sec
3)
What is the minimum vertical velocity you could give a 8 kg rock from the surface of this asteroid so that it continues to move upwards forever (i.e. it would never return to the surface)?
m/sec
4)
How far will the 4 kg rock go if it leaves the asteroids surface with a vertical velocity of 1000 m/sec?";
m
5)
What will the speed of the 8 kg rock be at the surface of the asteroid if it is dropped from a point 1000km above the surface of the asteroid?
Explanation / Answer
(1) g=GM/R^2
M=g*R^2/G=1.17*10^22 Kg
(2)escape velocity=sqrt(2*g*R)=1764.2 m/s
(3)It will remain same i.e. 1764.2 m/s
(4)if v=1000 m/s
-GmM/502000+0.5*m*1000*1000=-GMm/502000+h
we got h=247456.3 m=247.5 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.