Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

12.A beam of light is emitted 80 cm beneath the surface of a liquid and strikes

ID: 2304376 • Letter: 1

Question

12.A beam of light is emitted 80 cm beneath the surface of a liquid and strikes point (on the liquid surface) directly above the light source. If the beam of light does n minimum index of refraction of the liquid? 6% the surface cm from not exi the liaquid, what is the 13. Two long, straight wires carrying currents I, - S A (into the page) and l-12 A (out of page) are placed at tur comers of a right triangle, shown in the figure below. Find the magnitude of the net magnetic field at point P (th corner of the right triangle), 12 % at two Answer 16 cm

Explanation / Answer

Solution:

here, y = 80 cm, x = 69 cm, find the index n of refraction of the liquid.
the angle of incidence = arctan(x/y) = 40.77 degrees
If total internal reflection occurs,
n sin(40.77) = 1
so n = 1.53 (Option E)

Please post 2nd question as separate ques. We can answer only one ques. at a time( According to Chegg's Guidelines)

Thankyou :)

please Rate:)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote