A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 2304407 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface by releasing it from a stretched position of x = +0.150 m. The mass of the block is m = 0.647 kg, the force constant of the spring is k = 51.3 N/m.
Determine the following.
(a) force component that the spring exerts on the block just before the block is released (Indicate the direction with the sign of your answer.)
______ N
(b) angular frequency ? of the resulting oscillatory motion
______ rad/s
(c) maximum speed of the oscillating mass
______ m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration of the oscillating mass
______ m/s2
Explanation / Answer
(A) F = k x
F = (51.3 N/m) (0.150 m)
F = 7.70 N
(B) w = sqrt(k/m) = sqrt(51.3/0.647)
w = 8.90 rad/s
(C) A = 0.150 m
v_max = A w = 1.34 m/s
(D) a_max = A w^2 = (0.150)(8.90^2)
a_max = 11.9 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.