You attach one end of a spring with a force constant k = 833 N/m to a wall and t
ID: 2304408 • Letter: Y
Question
You attach one end of a spring with a force constant k = 833 N/m to a wall and the other end to a mass m = 2.52 kg and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position xi = 5.16 cm from equilibrium and release it.
(a) Determine the potential energy stored in the spring before the block is released.
_______ J
(b) Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
_______ m/s
(c) Determine the speed of the block when it is at a position xi/4.
_______m/s
x=0 x=xi/4Explanation / Answer
(A) Spring PE = k x^2 / 2
= (833)(0.0516^2)/2
= 1.11 J
(B) at equilibrium. x = 0 so PE = 0
Applying energy conservation,
PEi + KEi = PEf + KEf
1.11 + 0 = 0 + 2.52 v^2 /2
v = 0.938 m/s
(C) PEi + KEi = PEf + KEf
1.11 + 0 = (1.11/16) + 2.52 v^2 /2
v = 0.908 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.