Home t Help M- Due Date: 4/11/2018 11:59:00 PM End Date: V11/2018 11:59:00 PM th
ID: 2304601 • Letter: H
Question
Home t Help M- Due Date: 4/11/2018 11:59:00 PM End Date: V11/2018 11:59:00 PM that is 2.1 m high. At the bottom of the slide, the child is Date: 3/22/2018 1201:00 A (5%)Problem 7: A 24-kg child starts from rest and slides down a sl moving 1.3 m/s ide Work& Energy Begin Randomized Variables m 24 kg h=2.1m v=1.3m/s Status for How much work, in joules, was done by the nonconservative force of friction on the child? Grade Summary Deductions Potential tatus sin costan7 8 9 HOME cotan0 asin acos0 atan0 acotan sinhO cosh0 tanh cotanh0 Submissions Attempts remaini (0% per attempt detailed view ompleted ompleted END ODegreesRadians BACKSPACE DEL CLEAR rtial Submit. Hint mpleted Hintse 1 deduction per hint, Hints remaining: 2 I give up! Feedback:0deduction per feedback. rtial rtial rtialExplanation / Answer
m = 24 kg, h = 2.1 m, v = 1.3 m/s
Work done = 1/2 m v2 - m g h
= [1/2 * 24 * 1.32] - [24 * 9.8 * 2.1]
= 20.28 - 493.92
work done = -473.64 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.