2. Question Details SerCP8 19.P062. My Notes Ask Your Teacher A single-turn squa
ID: 2304904 • Letter: 2
Question
2. Question Details SerCP8 19.P062. My Notes Ask Your Teacher A single-turn square loop of wire 1.00 cm on a side carries a counterclockwise current of 0.300 A. The loop is inside a solenoid, with the plane of the loop perpendicular to the magnetic field of the solenoid. The solenoid has 20 turns per centimeter and carries a counterclockwise current of 10.0 A. Find the force on each side of the loop and the torque acting on the loop. N (top side) N (bottom side) N (left side) N (right side) Nm (torque) Need Help?edTalk to s TutorExplanation / Answer
a) B = mu0 n I1 = 4 pi * 10-7 * (20/10-2) * 10
= 0.025 T
F = B I2 L sin theta
= 0.025 * 0.300 * 0.01 * sin 90
= 7.54 * 10-5 N [top side]
= 7.54 * 10-5 N [bottom side]
= 7.54 * 10-5 N [left side]
= 7.54 * 10-5 N [ride side]
b)Torque acting on loop = 0 N.m
forces on sides of the loop are perpendicular to sides
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.