You are helping to design an electricity transmission network. You have two opti
ID: 2305074 • Letter: Y
Question
You are helping to design an electricity transmission network. You have two options for the system and are trying to determine which option will be the most efficient. The parameters that define your problem are as follows: • The power plant is supplying power at 500 MW. • The wire to be used has a resistance of 10 Ohms. • You have two options for your transmission voltage, either 100kV or 500kV. For each option, answer the following questions (1-2): 1. What are the electrical current in those wires?
Explanation / Answer
value of current is asked. so use the formula P=VI
p is power V is volatge and I is the current
plug values and solve.
500*10^6=100*10^3I
I=0.0002
for the other case
500*10^6=500*10^3I
I=0.0001
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.