2) An electromagnetic wave traveling in a vacuum has an electric field given by:
ID: 2305319 • Letter: 2
Question
2) An electromagnetic wave traveling in a vacuum has an electric field given by: ?(x,t)-(3.50 x 104 V-n)sin!(2.51 x 105 rad/n): +or!} What is the speed of this wave? What is the amplitude of the magnetic component? What is the wavelength of this wave? What is the frequency [in Hz] of this wave? In which direction is the wave traveling? ( j -k +k) If you assume that the equation above represents planar EM waves that are incident upon a perfectly absorbing sphere of radius 0.25m, and mass 0.15kg, how much energy does the sphere absorb from the EM waves in 30s? U- If the above sphere was stationary at t 0, how fast is it moving att 30s?Explanation / Answer
2. E = E_max sin[ k x + w t ]
Speed = c = 3 x 10^8 m/s .....Ans
Bm = Em / c = (3.50 x10^4)/(3 x 10^8)
Bm = 1.17 x 10^-4 T .....Ans
k = 2 pi / wavelength = 2.51 x 10^5
wavelength = 2.50 x 10^-5 m .......Ans
f = v / wavelength = 1.2 x 10^13 Hz .....Ans
direction -> along -i
I = Em Bm / (2 u0)
I = (1.17 x 10^-4 x 3.50 x 10^4) / (2 x 4pi x 10^-7)
I = 1.625 x 10^6 W/m^2
P_absorbed = I A = (I)(pi R^2)
= 319000 W
U = P t = 9.57 x 10^6 J ....Ans
U = m v^2 /2
v = 11300 m/s ...Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.