Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 10, Problem 062 Your answer is partially correct. Try again. In the figu

ID: 2305349 • Letter: C

Question

Chapter 10, Problem 062 Your answer is partially correct. Try again. In the figure, three 0.03 kg particles have been glued to a rod of length L = 11 cm and negligible mass and can rotate around a perpendicular axis through point O at one end. How much work is required to change the rotational rate (a) from 0 to 20.0 rad/s, (b) from 20.0 rad/s to 40.0 rad/s, and (c) from 40.0 rad/s to 60.0 rad/s? (d) What is the slope of a plot of the assembly's kinetic energy (in joules) versus the square of its rotation rate (in radians-squared per second-squared)? Axis 0 UnitsTj (a) Number1.016 (b) Number 3.049 (c) NumberT-3.812 (d) Number o.00254:1 UnitsTj Un UnitsT kg.m 2

Explanation / Answer

a)

Total Moment of inertia

ITotal = mL2 +m(2L)2+m(3L)2=14m(L/3)2

Work done

W=(1/2)IWf2-(1/2)IWi2

W=(1/2)*(14*0.03*(0.11/3)2)(202-02)

W=0.113 J

b)

W=(1/2)*(14*0.03*(0.11/3)2)(202-02)

W=0.3388 J

c)

W=(1/2)*(14*0.03*(0.11/3)2)(602-402)

W=0.5647 J

d)

Slope=7m(L/3)2=7*0.03*(0.11/3)2 =2.8233*10-4 Kg-m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote