A 607 g block is released from rest at height ho above a vertical spring with sp
ID: 2305768 • Letter: A
Question
A 607 g block is released from rest at height ho above a vertical spring with spring constant k 430 N/m and negligible mass. The block sticks to the spring and momentarily stops after compressing the spring 16.8 cm. How much work is done (a) by the block on the spring and (b) by the spring on the block? (c) What is the value of ho? (d) If the block were released from height 6ho above the spring, what would be the maximum compression of the spring? (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
a] Work done by the block on the spring = work done by gravity = change in potential energy
so, W = mgho
b] Work done by the spring on the block = change in elastic potential energy
W' = (1/2)kx2 = (1/2)430(0.168)2 = 6.068 J
c] From conservation of energy, the change in potential energy = change in elastic potential energy at the bottom when the block has stopped.
6.068 = mgho
=> ho = 1.02 m
d] mgh = (1/2)kx2
0.607(9.8)(6 x 1.02) = (1/2)(430)x2
=> x = 0.4115 m = 41.15cm.
this would be the maximum compression in the spring if h = 6ho.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.