You want to build a generator for a multi-day canoe trip. You have a fairly larg
ID: 2307429 • Letter: Y
Question
You want to build a generator for a multi-day canoe trip. You have a fairly large permanent magnet, some wire, and a lightbulb. You may build it as follows. Wind the wire for about 200 turns into a coil of 15 cm radius. Tape up the coil and place it in the region between the poles of the magnet that produces a 0.10 T magnetic field. Connect a hand crank to the coil and rotate it at a rotational speed .
Suppose we need 6.0 V to light the bulb (the peak voltage). What is the required rotational speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
angular speed is w = V/(N*A*B)
A is the area of cross section = pi*r^2 = 3.142*0.15^2 = 0.070695 m^2
N = 200 turns
B = 0.1 T
then w = 6/(200*0.1*0.070695) = 4.24 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.