A truck travels for 2.5 hours at an average speed of 70 mph (31.3 m/s) on I-70 a
ID: 2307649 • Letter: A
Question
A truck travels for 2.5 hours at an average speed of 70 mph (31.3 m/s) on I-70 across central Kansas. Assuming the truck moves in approximately a straight line, how far did it go in the first half hour. (1 hour = 3600s) A.) 70 km B.) 56 km C.) 338 km D.) 113 km E.) 35 kmA truck travels for 2.5 hours at an average speed of 70 mph (31.3 m/s) on I-70 across central Kansas. Assuming the truck moves in approximately a straight line, how far did it go in the first half hour. (1 hour = 3600s) A.) 70 km B.) 56 km C.) 338 km D.) 113 km E.) 35 km
A.) 70 km B.) 56 km C.) 338 km D.) 113 km E.) 35 km
Explanation / Answer
distance travelled by the truck is
d = v t
= (31.3 m/s)(3600 s) = 112.6 km = 113 km
Answer is (D)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.