Need help one part B The nuclear reaction that powers the sun is the fusion of f
ID: 2307948 • Letter: N
Question
Need help one part B
The nuclear reaction that powers the sun is the fusion of four protons into a helium nucleus. The process involves several steps, but the net reaction is simply 4p right arrow ^4He + energy. The mass of a helium nucleus is known to be 6.64 x 10^-27 kg How much energy is released in each fusion? Express your answer to one significant figure and include the appropriate units. What fraction of the initial rest mass energy is this energy? Express your answer using one significant figure.Explanation / Answer
Total initial mass M = mass of four protons
= [4.002603] * 1.67 * 10-27
= 6.6843* 10-27 kg
Final mass m = 6.64 * 10-27 kg, so mass defect is,
m = M - m = 6.6843* 10-27 - 6.64 * 10-27 = 4.43 * 10-29 kg
Energy released E = m * c2
=4.43 * 10-29* (3x108)2
=3.987* 10-12 J
= 4 * 10-12 J (approximately)
b.
Total initial mass energy Ei = M * c2
= 6.6843* 10-27* (3x108)2
= 6.01587 * 10-10 J
hence, E/Ei = 3.987 * 10-12 /6.01587 * 10-10 J
= 6.6 * 10-3
= 0.66%
= 0.6% approximately
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.