A car has wheels (including the tire) of radius OA= 45.0 cm. It accelerates from
ID: 2308717 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
At a speed of 17.9 m/s the tyre is rotating = 17.9 / (2 pi * 45 * 10-2)
= 6.331 revs/s = 39.78 rad/s
aceleration = w / t = 39.78 / 10
= 3.98 rad/s2
-------------------------------------------------------
Average speed during the 10 seconds = 6.331 / 2 = 3.1655 rps
number of revolutions in 10 s = 3.1655 * 10 = 31.65 revs
------------------------------------------------
It executes 80 revolutions at this average speed
time = 80 / 3.1655
= 25.27 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.