Consider a one acre field with a 100 ft high layer of air exactly over the field
ID: 2308964 • Letter: C
Question
Consider a one acre field with a 100 ft high layer of air exactly over the field. Water vapor condenses and forms a 0.1 mm layer of dew on the surface of the field. If the air temperature was 60 degrees F when the dew forms, what is the final temperature of this layer of air (in F)? Assumptions and Values: Let the surface of the field be perfectly flat. Let the air absorb all heat from the formation of the dew. Let the heat of vaporization of water be : DeltaHvap = 44 kJ/mol Let the density of the air be: air = 1.2 g/mL Let the specic heat of the air be Cair= 1.01 J/gxC
Explanation / Answer
As the complete field is perfectly flat and has auniform layer of air we can consider any small piece of the field say 1sq.m for simplification.
dew formed over 1 sq.m
1*1.0e-4 cu.m
mass of the dew = 1.e-4 *1000 = 0.1 kg
when the dew formation started the temperature of the air is 60 degC
water vapor has condensed to air
molar mass of water = 2+16 = 18 gm
number of mols in 1 sq.m of dew = 100/18
heat given out by condensation of water vapor = 44 kJ*(100/18)
= 244 kJ
This heat givne out by the water vapor and raises the temperature of the aire column above the 1sq.m of field
100ft = 100*0.305 m = 30.5 m
volume of air = 30.5*1 = 30.5 cu.m
density of air = 1.2g/mL , it s given wrong
it must be 1.2 g/L not mL
= 1.2 kg/cu.m
mass of air = 30.5*1.2 = 36.58 kg
specific heat of air = 1.01 J/g-C
= 1.01 kJ /kg-C
if T is the raise in temperature of the air then
1.01kJ*36.58*T = 244kJ
T = 244/(36.58*1.01) = 6.60 deg C
= 11.89 F
Final temperature of the air = 60+11.89 = 71.89 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.