Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 20 turn square coil has an area 19.0 cm 2 and is rotated with an angular speed

ID: 2309614 • Letter: A

Question

A 20 turn square coil has an area 19.0 cm2 and is rotated with an angular speed of 170.0 rad/s in a uniform 0.30 T magnetic field. The axis of the coil is perpendicular to the field at all times.

What is the frequency of the sinusoidal voltage induced across its ends? 27.1 Hz

What is the peak voltage induced across the ends of the coil? 1.94 V

What is the average power dissipated in the resistor? 0.0376 W

What is the flux through the coil when the plane of the coil is inclined at 18.0° to the magnetic field?
3.52 mWb

If the coil forms a closed circuit with a series resistance of 50.0 , what is the instantaneous power being dissipated in the resistor when the plane of the coil makes an angle of 18.0° with the magnetic field?

I do not how to do the last question.

I tried

V = N*B*A*w*sin(90 - 18.0) V = 20 * 0.30 * 19.0 * 10^-4 * 170.0 * sin(72)

P=V^2/R=0.0679 W(Incorrect)

V = BANsin = BANsin() = 0.30*19*10^-4 *20*170 * sin( 18) = 0.598875 V

P =V^2 /R = 0.598875^2 / 50 = 0.00717302531 (Incorrect)

It tells me to look up the definition of instantaneous power.

Any idea how to do the last question?

Explanation / Answer

The second method you have used is correct. I don't see why that solution should be wrong.

V = BANsin = BANsin() = 0.30*19*10^-4 *20*170 * sin(18o) = 0.598875 V

P =V2 /R = 0.5988752 / 50 = 0.00717302531

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote