Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A conducting bar of length L, moves to the right on two frictionless rails as sh

ID: 2310711 • Letter: A

Question

A conducting bar of length L, moves to the right on two frictionless rails as shown in Figure below. A uniform magnetic field directed into the page has a magnitude of 1.00 T. Assume R = 10.00 and, L= 0.50 m.  


(a) At what constant speed should the bar move to  produce an 10.0-mA current in the resistor?

(b) What is the direction of the induced current?

(c) At what rate is energy delivered to the resistor?

(d) Explain the origin of the energy being delivered to the  resistor

Please be as detail as possible, Thank you.

Explanation / Answer

I = 10 mA = 0.010 A , R = 10 ohms

B = 1.00 T , l = 0.50 m

a) I = V / R

V = B l v , I = B l v / R

v = I R / B l

v = (0.010 * 10) / (1.0 * 0.50)

= 0.2 m/s

------------------------------------------------

The flux through the closed loop formed by the rails, the bar, and the resistor is directed into the page and is increasing in magnitude. To oppose this change in flux, the current must flow in a manner so as to produce flux out of the page through the area enclosed by the loop.

This means the current will flow counterclockwise

------------------------------------------------

rate at which energy delivered E = I2 R

=(0.0102) * 10 = 0.001

-------------------------------------------------

Origin of energy being delivered to resistor is from magnetic field.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote