The air entering compressor of turbojet at 320 degree K. the compressor total pr
ID: 2321873 • Letter: T
Question
The air entering compressor of turbojet at 320 degree K. the compressor total pressure ratio = 15. the heating value of the fuel = 41,400 kj/kg and fuel mass flow rate = 1.26 kg/s. the total pressure at combustor inlet = 2200 kpa. Assume nozzle outlet static pressure = pa = 101 kpa and sound speed at nozzle outlet = 475 m/s. if the air mass flow rate = 80 kg/s and jet engine speed = 275 m/s, what will be the thrust force of the engine? use k for air = 1.4 and CP_a = 1.005 kj/kg. assume ideal work exchange between engine turbine and compressor.Explanation / Answer
mass of air flow rate ma=60.2kg/sec
mass of flue mf=1.26kg/sec
nozzle exist velocity Cn=475m/sec
jet engine speed Cj =275m/sec
thrust produced =( ma)(Cn-Cj)
= ((60.2)(475-275) (neglect mass of fule )
= 12040N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.