Company G, which has a 35 percent marginal tax rate, owns a controlling interest
ID: 2330580 • Letter: C
Question
Company G, which has a 35 percent marginal tax rate, owns a controlling interest in Company J, which has a 15 percent marginal tax rate. Both companies perform engineering services. Company G is negotiating a contract to provide services for a client. Upon satisfactory completion of the services, the client will pay $104,000 cash.
Compute the after-tax cash from the contract assuming that Company G is the party to the contract and provides the services to the client.
Compute the after-tax cash from the contract assuming that Company J is the party to the contract and provides the services to the client.
Compute the after-tax cash from the contract assuming that Company J is the party to the contract, but Company G actually provides the services to the client.
Explanation / Answer
a) Cash Receipt After Tax = Cash Receipt - Tax on Cash Receipt
= $104000 - 35% of $104000
= $104000 - $36400
= $67600
b) Cash Receipt After Tax = Cash Receipt - Tax on Cash Receipt
= $104000 - 15% of $104000
= $104000 - $15600
= $88400
c) The $104000 income generated by the service contract must be taxed to company G
Because company G performed the services.
Therefore
Company G must pay $36400 tax (negative cash flow), even though company J receives the
$104000 Cash.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.