Question 9 5 pts Carter Corporation applies manufacturing overhead on the basis
ID: 2331336 • Letter: Q
Question
Question 9 5 pts Carter Corporation applies manufacturing overhead on the basis of machine-hours. At the beginning of the most recent year, the company based its predetermined overhead rate on total estimated overhead of $135,850. Actual manufacturing overhead for the year amounted to $145,000 and actual machine-hours were 6,000. The company's predetermined overhead rate for the year was $25.70 per machine-hour. The overhead for the year was: $9,200 overapplied $3,952 underapplied $3,200 overapplied $5,198 underapplied @ None of the aboveExplanation / Answer
9200 overapplied .
Actual manufacturing overhead = machine hour * rate per hour
= 6000 * 25.70 = 154200.
Amounted manufacturing overhead = 145000.
Show 154200- 145000 = 9200 overapplied
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.