Amanda is ready to retire and as a retirement benefit, she can choose to take $3
ID: 2331577 • Letter: A
Question
Amanda is ready to retire and as a retirement benefit, she can choose to take $380,000 now or $50,000 at the end of each year for a period of 10 years. To compare the two options, she must calculate the present value of both alternatives. She believes a discount rate of 5% would be the most appropriate rate to apply. How much is the present value if she takes the option of $50,000 a year for 10 years? Please refer to the following data, if needed:
Present Value of an Annuity of $1
5%
6%
7%
8%
9%
10%
8
6.463
6.210
5.971
5.747
5.535
5.335
9
7.108
6.802
6.515
6.247
5.995
5.759
10
7.722
7.360
7.024
6.710
6.418
6.145
$380,000
$386,100
$321,000
$399,000
Present Value of an Annuity of $1
5%
6%
7%
8%
9%
10%
8
6.463
6.210
5.971
5.747
5.535
5.335
9
7.108
6.802
6.515
6.247
5.995
5.759
10
7.722
7.360
7.024
6.710
6.418
6.145
Explanation / Answer
Answer is $386,100
Option 2:
$50,000 at the end of each year for 10 years
Discount Rate = 5%
Present Value = $50,000 * PVA of $1 (5%, 10)
Present Value = $50,000 * 7.722
Present Value = $386,100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.