Splish Company leases an automobile with a fair value of $15,755 from John Simon
ID: 2334160 • Letter: S
Question
Splish Company leases an automobile with a fair value of $15,755 from John Simon Motors, Inc., on the following terms:
Explanation / Answer
Ans:
1.The nature of the lease to splish company is
The lease is finance lease as the lease term of 50 months cover the substantial economic life of asset which 60 months.
2.The present value of the minimum lease payments is
The present value of minimum lease payments will be;
=present value of rental + present value of residual value
=$14,111 + $699
=$14,810.
3.Record lease on Splish Company books at date of inception.
Particulars
Debit ($)
Credit ($)
Automobile (fixed asset)Dr.
To Finance Lease (liability)
($14,111 + $699 = $14,810)
14,810
14,810
4.Record 1st month depreciation on Splish Company books (Straight line).
Particulars
Debit ($)
Credit ($)
Depreciation (expense)Dr.
To Accumulated depreciation (liability)
($14,810 / 60 = 246.80)
246.80
246.80
5.Record 1st month lease payment
Particulars
Debit ($)
Credit ($)
Finance lease (liability)Dr.
Finance charges (expense)Dr.
To Bank (asset)
($14,810 * 1%= 148.10)
148.10
211.90
360
Particulars
Debit ($)
Credit ($)
Automobile (fixed asset)Dr.
To Finance Lease (liability)
($14,111 + $699 = $14,810)
14,810
14,810
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.