Emma Company purchased a machine from Noah Corporation on October 31, 2016. In p
ID: 2334919 • Letter: E
Question
Emma Company purchased a machine from Noah Corporation on October 31, 2016. In payment for the $234,000 purchase, Emma issued a one-year installment note to be paid in equal monthly payments of $20,791 at the end of each month. The payments include interest at an annual rate of 12%. When recording the November 30, 2016 payment, the debit to Notes Payable will be $_ on 13 0 out of 0.2 points Enterprise Group issued $100,000 of 4-year, 6% bonds outstanding on December 31, 2015 for $103,000. Enterprise uses straight-line amortization. On April 1, 2016, $50,000 of the bonds were retired at 96. What is the book value of the bonds sold on April 1? on 14 0 out of 0.2 points On January 1, 2016, Solo Inc. issued 208,000 of its 6% bonds at 104. Interest is payable semiannually on January 1 and July 1. The bonds mature in ten years. Solo uses straight-line amortization. The amount of interest expense for the year is:Explanation / Answer
1)
Interest for the first month = 234000*12%*1/12 = 2340
Equal monthly payments = 20791
Debit to Notes payable as on 30 November, 2016 = 20791 - 2340 = 18451
Note : It is assumed that annual interest rate of 12% is compounded at every month. So, monthly interest rate is 12%/12 = 1%
2)
Face Value of Bond = 100000
Issue Price of Bond = 103000
Premium on issue of Bond = 103000 - 100000 = 3000
Maturity of Bond = 4 years i.e. 48 months
Straight line amortisation per month = 3000/48= 62.5
Face Value of Bond retired as on April 1, 2016 = 50000
Amount of amortisation on sold bonds = 62.5*50%*3 = 93.75
Premium amount left to amortised on sold bonds = 3000*50% - 93.75 = 1406.25
Book Value of Bond sold as on April 1,2016 = Face Value of Bond retired as on April 1, 2016 + Premium amount left to amortised on sold bonds
= 50000 + 1406.25 = 51406.25
3)
Issue price of Bonds (Book Value) = Number of Bonds*Issue Price = 208000*104 = 21632000
Face Value of Bonds = 208000*100 = 20800000
Premium on issue of bonds = 21632000 - 20800000 = 832000
Cash paid to Bond holders in the first half year = 20800000*6%*1/2 = 624000
Straight line amortisation for the first half year = 832000/20 =41600
Interest expense for the first half year = 624000 - 41600 = 582400
Cash paid to Bond holders in the second half year = 20800000*6%*1/2 = 624000
Straight line amortisation for the second half year = 832000/20 =41600
Interest expense for the second half year = 624000 - 41600 = 582400
Total interest expense for the year = 582400 + 582400 = 1164800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.