1/ A firm has $3,430,000 in its common stock account and $34,300,000 in its paid
ID: 2335118 • Letter: 1
Question
1/ A firm has $3,430,000 in its common stock account and $34,300,000 in its paid-in capital account. The firm issued 490,000 shares of common stock. What is the par value of the common stock?
$6 per share
$77 per share
$7 per share
$70 per share
2/ A firm with earnings per share of $6 and a price-earnings ratio of 17 will have a stock price of
$4.00
$23.00
$102.00
the market assigns a stock price independent of EPS and the P/E ratio.
3/ Given the following, what is free cash flow?
$135,000.
$203,000.
$247,000.
$257,000.
Cash flow from operating activities $213,000 Capital expenditures 44,000 Dividends 34,000Explanation / Answer
1) C. $7 per share
Par value of the common stock = Common stock / Number of shares outstanding = $3,430,000 / 490,000 shares = $7 per share
2) C. $102.00
Stock price = EPS × P/E ratio = $6 × 17 = $102
3) B. $203,000
Free cash flow = Cash Flow From Operating Activities - Capital Expenditures + Dividends = $213,000 - $44,000 + $34,000 = $203,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.