Tanek Corp.’s sales slumped badly in 2017. For the first time in its history, it
ID: 2335416 • Letter: T
Question
Tanek Corp.’s sales slumped badly in 2017. For the first time in its history, it operated at a loss. The company’s income statement showed the following results from selling 585,500 units of product: sales $2,927,500, total costs and expenses $3,044,600, and net loss $117,100. Costs and expenses consisted of the amounts shown below.
Total Variable Fixed Cost of goods sold Selling expenses Administrative expenses $2,505,940 $1,861,890 $644,050 107,732185,018 79,628 166,282 $3,044,600 $2,049,250 $995,350 292,750 245,910Explanation / Answer
Solution a:
Contribution margin for 2017 = Sales - Variable expenses = $2,927,500 - $2,049,250 = $878,250
Contribution margin ratio = $878,250 / $2,927,500 = 30%
Fixed expenses for 2017 = $995,350
Breakeven point in dollar for 2017 = Fixed cost / contribution margin ratio = $995,350 / 30% = $3,317,833
Solution b:
New sales in 2018 after considering 24% increase in selling price = $2,927,500 * 124% = $3,630,100
Contribution margin for alternative 1 in 2018 = $3,630,100 - $2,049,250 = $1,580,850
Alternative 2:
New variable cost for 2018 considering sales commissions = $2,049,250 + ($2,927,500*6%) = $2,224,900
Contribution margin for alternative 2 = $2,927,500 - $2,224,900 = $702,600
New contribution margin ratio for alternatvie 1 = $1,580,850 / $3,630,100 = 43.54838%
Breakeven point for alternative 1 = $995,350 / 43.54838% = $2,285,619
Contribution margin ratio for alternative 2 = $702,600 / $2,927,500 = 24%
New fixed costs for alternative 2 = $995,350 - $175,650 + $70,260 = $889,960
Breakeven point for altrenative 2 = $889,960 / 24% = $3,708,167
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.